Biblioteka Brajlowska

Biblioteka Brajlowska wraz z Biblioteką Czarnodrukową wchodzi w skład Biblioteki Szkolnej. Z Biblioteki przede wszystkim korzystają uczniowie Ośrodka, nauczyciele, rodzice, inne osoby. Bezpośredni nadzór nad Biblioteką Szkolną sprawuje Dyrektor Szkoły Podstawowej.

Wejście do Bibliotek Czarnodrukowej i Brajlowskiej

Informacje na temat Biblioteki Brajlowskiej

W roku 1938 laskowska Biblioteka Brajlowska liczyła już 1774 dzieła w 5 000 tomów, przepisywanych dzięki bezinteresownej pracy ponad stu kopistów, i własnemu powielaczowi brajlowskiemu. W pracowni brajla zatrudniano również kilka osób niewidomych. Powielacz brajlowski ofiarowało Laskom w roku 1928 Amerykańskie Towarzystwo American Braille Press.

„Przepisywanie książek brajlowskich jest jednym z najpiękniejszych uczynków miłosierdzia intelektualnego."

– pisała Matka w „Książka dla niewidomego”

Źródła książek i czasopism dla dzieci w alfabecie Braille'a

Zachęcanie dzieci do czytania dla przyjemności, a tym samym doskonalenie ich umiejętności, jest wyzwaniem dla rodziców i nauczycieli, niezależnie od tego, czy jest to druk, czy brajl. Oczywiście, zapewnienie dziecku materiałów do czytania, które są dla niego interesujące, jest doskonałą zachętą.

Oto lista źródeł wypożyczania lub kupowania książek i czasopism dla dzieci w alfabecie Braille'a. Aby uzyskać szczegółowe informacje o produktach lub cenach, należy skontaktować się z poszczególnymi organizacjami. Aby uzyskać więcej informacji lub złożyć wniosek można kontaktować się:

Książki

Główna Biblioteka Pracy i Zabezpieczenia Społecznego. Dział Zbiorów dla Niewidomych

ul. Konwiktorska 7

00-216 Warszawa

tel.: 22/ 635 83 45, 22/ 831 22 71 wew. 281

Strona internetowa: www.dzdn.pl

Oferuje szeroką gamę książek w alfabecie Braille’a do wypożyczenia.

Fundacja Klucz na rzecz edukacji i upowszechniania czytelnictwa osób niewidomych i słabowidzących

ul. Krańcowa 23/27

02-493 Warszawa

e-mail: fundacja@klucz.org.pl

Strona internetowa: www.klucz.org.pl

Publikuje książki multimedialne w uniwersalnym standardzie DAISY używanym na całym świecie. Fundacja udostępnia również bezpłatnie na swojej stronie internetowej pierwszy polski program służący do odtwarzania tego standardu: DAISYReader. Fundacja Klucz wypożycza książki w DAISY za pośrednictwem Internetu oraz na dowolnym nośniku, jakim dysponuje czytelnik zgłaszający się do Biblioteki. Książki na płytach CD w nakładzie 500 egzemplarzy każda są przekazywane do bibliotek uprawnionych do obsługiwania osób z dysfunkcją wzroku.

Wykaz tych książek w Bibliotece w Laskach. (link do katalogu biblioteka brajlowska)

Fundacja Szansa - Jesteśmy Razem (dawniej Fundacja Szansa dla Niewidomych)

ul. Modlińska 246 C

03-152 Warszawa

Tel.: +48 22 51 010 99

E-mail: szansa@szansadlaniewidomych.org

Strona internetowa: www.szansadlaniewidomych.org/pl

Fundacja prowadzi Wydawnictwo Trzecie Oko powstałe w 1992 roku jako redakcja książkowo-prasowa założona przez Marka Kalbarczyka z siedzibą w Warszawie. Wydawnictwo skupia się na inicjowaniu dyskusji i promowaniu humanistycznych idei, przy jednoczesnym dostarczaniu publikacji takich jak czasopismo HELP, doradzające w sprawach związanych z niepełnosprawnością wzrokową. Oprócz standardowej oferty książek wydawnictwo wraz z Fundacją Szansa – Jesteśmy Razem zajmuje się także tłumaczeniem publikacji innych autorów na system brajla.

Dostępne czytanie

Wszystkie bieżące wydania i wiele tytułów archiwalnych jest teraz dostępna w formacie cyfrowym. Te tytuły archiwalne, które nie są dostępne cyfrowo, są często dostępne nadal na kasetach audio.

Książki mówione i czasopisma można wypożyczyć w formie cyfrowej z biblioteki i odtwarzać na swoim odtwarzaczu. Użytkownicy, którzy nie boją się pobierania i przesyłania plików audio, mogą również sami przeszukiwać katalog i pobierać pliki audio bezpośrednio, a następnie pobrać i odtwarzać książki i czasopisma na odtwarzaczu, którego używają.

Jeśli używa się iPhone'a lub telefonu z systemem Android, mamy jeszcze wygodniejszą opcję. Można pobrać książkę, a także użyć telefonu do przeglądania nowych książek i magazynów oraz pobrać wybrane tytuły na telefon i słuchać ich, wszystko na jednym urządzeniu. VoiceDreamReader to pełna funkcji komercyjna aplikacja obejmująca możliwość zmiany i kontrolę prędkości czytania, funkcję uśpienia i kompletny zestaw elementów sterujących nawigacją po tekście.

Wskazówki dotyczące promowania umiejętności czytania i pisania Braille’em u Twojego dziecka

Czytaj na głos dzieciom w każdym wieku tak często, jak to możliwe. Nie ma lepszego sposobu na rozwijanie słownictwa, umiejętności myślenia i wyczucia rytmu i wzorca języka. Dzieci niewidome lub z poważnym upośledzeniem wzroku mogą wymagać wyjaśnienia słów i pojęć, które dzieci widzące łatwo przyswajają z obrazków lub obserwacji. Spokojny, relaksujący czas opowieści z dzieckiem (i być może rodzeństwem lub dwojgiem) zapewnia mnóstwo czasu na odpowiadanie na pytania i udzielanie dodatkowych wyjaśnień. Na przykład dziecko może nie rozumieć określonego słownictwa, takiego jak owsianka, nietoperz (zwierzę) lub mąka; może potrzebować modeli lub słownych opisów nieznanych zwierząt lub niezwykłych postaci, takich jak te występujące w książkach lub można wyjaśnić dane pojęcie, objaśnić różnicę znaczenia pojęć takich jak pomiędzy, naprzeciw albo kura znosząca jajko.

Trzeba zapewnić dziecku jak najwięcej różnorodnych doświadczeń praktycznych. Pozwoli to na rozumienie zarówno literatury pięknej, jak i literatury faktu oraz do wybierać pojęcia i tematy do opisania.

Naśladuj czytanie brajlem rękami swojego dziecka na swoich, nawet jeśli nie jesteś czytelnikiem brajla dotykowego. Książki zarówno drukowane, jak i brajlowskie (wiele z kolorowymi i/lub dotykowymi ilustracjami) są dostępne z różnych źródeł.

Dobrze jest zaplanować spotkanie dziecka ze starszym dzieckiem lub osobą dorosłą, która czyta brajlem, aby płynnie i z przyjemnością przeczytała dziecku na głos książkę dla dzieci napisaną brajlem.

Naucz się brajla samemu! Twoje zainteresowanie czytaniem i pisaniem brajlem przekaże dziecku znaczenie umiejętności czytania i pisania w bardzo praktyczny sposób. Będziesz cieszyć się dzieleniem się książkami brajlowskimi i prostymi projektami pisarskimi ze swoim przedszkolakiem; a gdy dziecko zacznie chodzić do szkoły, będziesz lepiej rozumieć cele IPET związane z umiejętnością czytania i pisania brajlem i będziesz w stanie pomóc w odrabianiu prac domowych.

Wypożycz lub kup maszynę Perkins Brailler, aby używać jej w domu z dzieckiem. Okręgi szkolne i programy wczesnej interwencji często udostępniają maszyny do pisania Braille'a rodzinom małych dzieci i udzielają instrukcji dotyczących ich używania. Używane maszyny do pisania Braille'a jest czasem dostępne do odkupienia od osób niewidomych.

Jeśli nie masz w domu maszyny do pisania brajlem, kup tabliczkę i rysik.

Często pisz w alfabecie Braille’a i w różnych celach. Stwórz listę zakupów, opisz płyty, napisz krótką historię lub zanotuj czyjś numer telefonu. Mów głośno słowa i dźwięki podczas pisania i odczytaj swoją wiadomość, gdy dziecko pomaga wyjąć papier z maszyny Braille’a lub tabliczki.

Warto posłuchać co o książkach i ich czytaniu mówi Bartek Radomski na swoim Vlogu "Oczy otwarte czyli kilka chwil z życia osoby niewidomej" w odcinku pod tytułem "Książka to nie wszystko"

Poniżej kilka zdjęć z wnętrza Biblioteki Brajlowskiej.

Ręcznie wyszywany obraz
Półka z książkami w Bibliotece Brajlowskiej

Wnętrze biblioteki i magazynów książek brajlowskich.

Maszyna do pisania brajlem

Półki z książkami w Bibliotece Brajlowskiej

Otwarta książka brajlowska

Otwarta książka brajlowska

Kolejno zdjęcia: maszyny brajlowskiej i tabliczki do pisania brajlem, regałów z księgozbiorem, i dwa zdjęcia prezentujące wnętrze książek przepisywanych ręcznie w systemie Braille'a z archiwalnych zbiorów naszej Biblioteki.